WhatsApp +1 (332) 244-5747

Sam prices

Get your custom paper done at low prices

Y

275 words/page

Y

Double spacing

Y

Free formatting (APA, MLA, Chicago, Harvard and others)

Y

12 point Arial/Times New Roman font

Y

Free title page

Y

Free bibliography & reference

Sam is one of many potato growers who sell potatoes to a large food-processing plant. It is safe to assume that potatoes are sold in perfectly competitive markets. The price of a bushel of potatoes is $4 and Sam sells 100 bushels at that price. He has $250 of fixed cost. Sam figures if he produces one more bushel of potatoes, his total variable costs will increase from $175 to $180. Should Sam produce any more potatoes at the $4 price? Explain. Show how you came to your answer.

TESTIMONIALS

What Students Are Saying

Outstanding service, thank you very much.

Undergraduate Student

English, Literature

Awesome. Will definitely use the service again.

Master's Student

Computer Science