Charlatte Company has determined that the standard cost to manufacture its product includes 2 units of direct materials at$6.00 per unit. During January, the company purchased 51,300 units of direct materials at a cost of $5.80 per unit and used51,300 units of direct materials to produce 23,900 units of its product.Calculate the total materials variance, and the price and quantity variances.Materials VarianceFavourableMaterials Price VarianceNeither favourable nor unfavourableUnfavourableMaterials Quantity Variance$
Charlatte Company
Get your custom paper done at low prices
275 words/page
Double spacing
Free formatting (APA, MLA, Chicago, Harvard and others)
12 point Arial/Times New Roman font
Free title page
Free bibliography & reference
TESTIMONIALS
What Students Are Saying
Outstanding, thank you very much.
Awesome. Will definitely use the service again.